![]() |
Źródło: gazetaobywatelska.pl |
Kim jestem?
Być może część osób z Was zna mnie osobiście bądź poprzez mojego bloga - Geoarbitraż. Jestem ekonomistą z wykształcenia i zawodu, w wolnym czasie podróżuję i interesuję się bardzo szeroko rozumianymi finansami. Ale nie odwiedziliście tego bloga by czytać o mnie, tylko o Projekcie!
Projekt 5 złotych - jak powstał?
Założeniem tego projektu jest pokazanie, jak nawet niewielkie oszczędności są w stanie w długim okresie wygenerować całkiem przyjemne odsetki, doliczane do naszego konta. Sam projekt postanowiłem rozpocząć, a właściwie nazwać, dopiero dziś, jednak pomysł ten powstawał już od bardzo dawna, zanim nawet został wdrożony. A wszystko zaczęło się od wpisu pod tytułem "77 złotych gratis", który miałem przyjemność opublikować na moim głównym blogu.Wtedy też postanowiłem, że konto oszczędnościowe w banku BGŻ Optima nie zostanie przeze mnie zamknięte, a posłuży właśnie do tego eksperymentu.
Projekt 5 złotych - w praktyce
Niniejszy blog ma za zadanie zobrazować moje oszczędności i ich przyrastanie. Pieniądze, które będą wpływały na specjalnie stworzone do tego konto pochodzić będą z kilku źródeł.
- 5 złotych wpłacane każdego tygodnia
- odsetki gromadzone od depozytu
- dodatkowe (częściowo) niezależne ode mnie wpłaty
- inne przelewy
Najważniejszym elementem tego projektu jest oczywiście wpłacane każdego tygodnia pięć złotych. Zdecydowałem, że będzie to piątek i przelew ten będzie wychodził z mojego konta w mBanku automatycznie. Zdefiniowałem więc numer rachunku docelowego i ustawiłem zlecenie stałe na tą kwotę. Nie muszę więc o tym pamiętać, przelewy dokonują się same.
Drugi element to oczywiście odsetki, które są doliczane do mojego konta. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w BGŻ Optima to 4,6% w skali roku, co co prawda nie
Źródło: phandroid.com |
Wpłaty (częściowo) niezależne ode mnie postanowiłem również wykonywać na to konto oszczędnościowe. Jest to początkowy przelew weryfikujący moje konto, który wykonałem na kwotę 1,01zł. Dodatkowo postanowiłem, że w tej części uwzględniać będę pieniądze przelewane mi przez osoby znajome na zasadzie: "pożyczyłem Ci dychę na piwo, to przelej mi na konto oszczędnościowe". Dzięki temu oszczędności urosną o wiele szybciej.
W końcu warto dodać też punkt dodatkowy, który nazwałem "inne przelewy". Chcę, by w tym miejscu znalazły się wszystkie informacje, które do tej pory zostały przeze mnie pominięte.
Cel Projektu 5 złotych
Moim celem przy zakładaniu tego bloga nie jest osiągnięcie miliona złotych i osiągnięcie wolności finansowej. Z 5 złotych tygodniowo raczej będzie to trudno osiągnąć. Moim celem jest pokazanie, że oszczędzanie ma sens w praktyce, nawet w przypadku tak niskich kwot jak 5 złotych tygodniowo.
Zapraszam więc do wspólnej przygody!