czwartek, 31 stycznia 2013

O "Projekcie 5 złotych"

Źródło: gazetaobywatelska.pl

Kim jestem?

Być może część osób z Was zna mnie osobiście bądź poprzez mojego bloga - Geoarbitraż. Jestem ekonomistą z wykształcenia i zawodu, w wolnym czasie podróżuję i interesuję się bardzo szeroko rozumianymi finansami. Ale nie odwiedziliście tego bloga by czytać o mnie, tylko o Projekcie!

Projekt 5 złotych - jak powstał?


Założeniem tego projektu jest pokazanie, jak nawet niewielkie oszczędności są w stanie w długim okresie wygenerować całkiem przyjemne odsetki, doliczane do naszego konta. Sam projekt postanowiłem rozpocząć, a właściwie nazwać, dopiero dziś, jednak pomysł ten powstawał już od bardzo dawna, zanim nawet został wdrożony. A wszystko zaczęło się od wpisu pod tytułem "77 złotych gratis", który miałem przyjemność opublikować na moim głównym blogu.Wtedy też postanowiłem, że konto oszczędnościowe w banku BGŻ Optima nie zostanie przeze mnie zamknięte, a posłuży właśnie do tego eksperymentu.

Projekt 5 złotych - w praktyce


Niniejszy blog ma za zadanie zobrazować moje oszczędności i ich przyrastanie. Pieniądze, które będą wpływały na specjalnie stworzone do tego konto pochodzić będą z kilku źródeł.

- 5 złotych wpłacane każdego tygodnia
- odsetki gromadzone od depozytu
- dodatkowe (częściowo) niezależne ode mnie wpłaty
- inne przelewy

Najważniejszym elementem tego projektu jest oczywiście wpłacane każdego tygodnia pięć złotych. Zdecydowałem, że będzie to piątek i przelew ten będzie wychodził z mojego konta w mBanku automatycznie. Zdefiniowałem więc numer rachunku docelowego i ustawiłem zlecenie stałe na tą kwotę. Nie muszę więc o tym pamiętać, przelewy dokonują się same. 

Drugi element to oczywiście odsetki, które są doliczane do mojego konta. Na dzień dzisiejszy oprocentowanie rachunku oszczędnościowego w BGŻ Optima to 4,6% w skali roku, co co prawda nie
Źródło: phandroid.com
daje najwyższych odsetek, ale zapewnia bezproblemowe prowadzenie rachunku i dochody wyższe, niż w mBanku. Zmiana konta tylko po to, by dostawać kilkanaście groszy miesięcznie więcej póki co zdecydowanie nie ma sensu.

Wpłaty (częściowo) niezależne ode mnie postanowiłem również wykonywać na to konto oszczędnościowe. Jest to początkowy przelew weryfikujący moje konto, który wykonałem na kwotę 1,01zł. Dodatkowo postanowiłem, że w tej części uwzględniać będę pieniądze przelewane mi przez osoby znajome na zasadzie: "pożyczyłem Ci dychę na piwo, to przelej mi na konto oszczędnościowe". Dzięki temu oszczędności urosną o wiele szybciej.

W końcu warto dodać też punkt dodatkowy, który nazwałem "inne przelewy". Chcę, by w tym miejscu znalazły się wszystkie informacje, które do tej pory zostały przeze mnie pominięte.

Cel Projektu 5 złotych


Moim celem przy zakładaniu tego bloga nie jest osiągnięcie miliona złotych i osiągnięcie wolności finansowej. Z 5 złotych tygodniowo raczej będzie to trudno osiągnąć. Moim celem jest pokazanie, że oszczędzanie ma sens w praktyce, nawet w przypadku tak niskich kwot jak 5 złotych tygodniowo.

Zapraszam więc do wspólnej przygody!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz