środa, 3 lipca 2013

Stopy procentowe - na południe po raz kolejny

Źródło: 123rf.com
Muszę przyznać, że dzisiejszą zmianą stóp procentowych zostałem mocno zaskoczony. Liczyłem, że przynajmniej trochę czasu stopy procentowe utrzymają się na tym samym poziomie. Jednak nie, Rada Polityki Pieniężnej postanowiła stopy procentowe obniżyć.

Dla projektu ma to zdecydowanie negatywne skutki - kolejna obniżka stóp procentowych za chwilę spowoduje obniżkę oprocentowania lokat bankowych co z kolei obniży dochody osiągane w projekcie. Choć nie jest on jeszcze mocno rozwinięty i odsetki to kwestia groszowa, to jednak każdy spadek dochodowości skłania mnie do szukania innych rozwiązań. Póki co motywacja jest jednak niewielka, ze względu na niską kwotę.

Z drugiej strony warto jednak pamiętać o innych elementach całej układanki - kredytach bankowych. Akurat w tej materii obniżka stóp procentowych jest rozwiązaniem bardzo pozytywnym z punktu widzenia kredytobiorców. Po raz kolejny obciążenia zdecydowanie spadną, a w przypadku kredytów z dopłatami (takich jak kredyt studencki czy też kredyt w programie rodzina na swoim) osiągną one poziom poniżej dwóch procent w skali roku.

Ciekawe co będzie dalej, choć przydałaby się chwila bez obniżek. Zbliżamy się przecież z poziomem inflacji do naszych południowych sąsiadów, a przecież ceny w Czechach są stabilne już od dłuższego czasu i zarówno odsetki od lokat jak i koszty kredytów są o wiele niższe niż u nas. W końcu pierwsze symptomy ożywienia są już zauważalne, więc moim zdaniem czas na stabilizację.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz