niedziela, 30 czerwca 2013

Czy oszczędzać w walutach obcych?

Otwarte granice sprawiają, że Polacy coraz częściej zarówno podróżują, jak i spędzają wakacje za granicą. W moim przypadku krajem docelowym często są Czechy, w których bywam co najmniej dwa razy w roku. I już od wielu lat zastanawiam się, czy oszczędzanie za granicą miałoby sens?

Jeśli chodzi akurat o tych naszych sąsiadów, to ceny w Czechach praktycznie od lat stoją w miejscu. Tak wynika z mojej obserwacji. Choć dla nas wzrastają, to jednak wyrażone w koronach czeskich nie zmieniają się istotnie. Inflacja przez lata była tam o wiele niższa niż u nas. Oszczędzanie za granicą dałoby więc nie tylko możliwość na zyskanie odsetek, ale również dodatkowym dochodem mogłyby być pieniądze związane z umocnieniem się tejże waluty - w przypadku korony od około 12-14 do 17 groszy na przestrzeni kilku lat. 

Identyczny projekt można więc spokojnie otworzyć w przypadku walut obcych - jeśli zarabiamy w Euro, to 5 Euro miesięcznie nie będzie wielką kwotą, a po jakimś czasie znacząco zwiększy oszczędności. Podobnie w innych walutach, w Czechach mogłoby to być 50 koron tygodniowo. Rocznie dałoby to 2600 koron samych oszczędności, nie uwzględniając odsetek. A za taką kwotę spokojnie można spędzić przyjemny weekend na Morawach.

czwartek, 13 czerwca 2013

Kiedy stopy procentowe przestaną spadać?

Ostatnimi czasy coraz więcej informacji w mediach poświęconych jest końcowi spowolnienia gospodarczego. Mają temu służyć właśnie spadające stopy procentowe i z ekonomicznego punktu widzenia powinno się to zgadzać. W końcu mniej chętnie oszczędzamy, jeśli pieniądze są słabiej oprocentowane.

Aktualnie oprocentowanie najlepszej lokaty bankowej na kwotę 10 000 zł, zawartej na rok wynosi 4,12% w skali roku (za Comperia.pl) i ofertę tą złoży nam Getin Bank. Reszta proponuje poniżej 4%.

Prawdopodobnie liczyć się musimy jeszcze z jedną obniżką, przez co oprocentowanie spadnie pewnie poniżej 4%. Źle dla oszczędzających, jednak ucieszą się osoby posiadające kredyty. Gospodarka powinna ruszyć, bowiem tani kredyt to dobra szansa na inwestowanie, a choć nasz kraj otarł się o spadek PKB, to jednak zgrabnie go uniknęliśmy.

Oszczędzanie? Będzie mniej opłacalne. Prawdopodobnie czas na inwestowanie.

sobota, 1 czerwca 2013

Podsumowanie miesiąca: maj 2013

Projekt 5 złotych: miesiąc 5
Nieubłaganie nadszedł piąty miesiąc trwania tego projektu. Muszę przyznać, że praktycznie nie pamiętam o nim każdego dnia, zdając sobie sprawę jedynie wtedy, gdy bardziej szczegółowo przeglądam historię konta bankowego czy też zaglądam tu, by przygotować raz w miesiącu podsumowanie. Minimalna ilość pracy skutkuje jednak tym, że pieniądze odkładają się same, niezależnie od moich chęci i woli. Jest to niewątpliwie idealne rozwiązanie - zero pracy a portfel oszczędności powoli rośnie. W tym miesiącu saldo wzrosło o nieco ponad 25 złotych. Niby niewiele, ale zawsze coś!

Źródło: e-kolekcjoner.pl


Podstawowe dane finansowe

Saldo otwarcia: 214,15 złotych

Saldo zamknięcia: 239,75 złotych

Ilość transakcji: 8
Konto przyrosło o:
- Projekt 5 złotych: 5x 5 złotych, łącznie 25 złotych
- Odsetki: 0,75zł
- Podatek od zysków kapitałowych: 0,15zł
- Odsetki netto (odsetki-podatek): 0,60zł
- Dodatkowe przelewy: 0zł
- Inne: 0zł

Dochód pasywny:  60 groszy

Podsumowanie miesiąca

Jak już pisałem we wstępie, praktycznie zapominam o istnieniu tego projektu. Z tego też powodu idealnym rozwiązaniem było ustawienie stałych zleceń, kiedy to każdego piątku na konto bankowe w BGŻ Optima wędruje 5 złotych. W ten też sposób nie przejmując się zbytnio zwiększam swoje oszczędności. Niestety nie sprzyjają im stopy procentowe, które po raz kolejny spadły, jednocześnie obniżając rentowność rachunku oszczędnościowego. O ile jeszcze na początku maja odsetki wynosiły 4%, to obecnie jest to już poziom 3,8%. Póki co kwota oszczędności jest jednak zdecydowanie zbyt mała, by warto było zakładać nowe konto tylko dla 5 groszy dodatkowych odsetek miesięcznie. Mimo wszystko po raz kolejny kwota odsetek netto wzrosła i w maju było to już 60 groszy. Wystarczy więc zwiększyć te dochody kilka tysięcy razy, by swobodnie stać się początkującym rentierem.

Podsumowanie od początku trwania projektu

Dokonane transakcje:

- Projekt 5 złotych: 20x 5 złotych, łącznie 100 złotych
- Odsetki: 2,17zł
- Podatek od zysków kapitałowych: 0,43zł
- Odsetki netto (odsetki-podatek): 1,74zł
- Dodatkowe przelewy: 61,01zł
- Inne: 77zł